W trzodzie chlewnej wyodrębniły się dwie charakterystyczne grupy ras świń tzw. mateczne i ojcowskie. Charakteryzuje je szybkie tempo wzrostu i późne wejście w dojrzałość sematyczną.
RASY MATECZNE
Pierwsza z wymienionych ras, rasa-mateczna charakteryzuje się przede wszystkim dobrymi właściwościami mięsa. Wykazuje również wiele istotnych cech w chowie jak rozrodczość, mleczność, troskliwość o młode, płodność czy liczne zdrowe mioty. Istotną cechą stał się również wysoka zawartość mięsa w tuszy i mała podatność na stres (są to rasy wolne od genu RYR 1). Trzeba zaznaczyć, że wymienione cechy są przekazywane przez lochy w genach prosiętom. Rasy te wykazują odporność na trudne warunki atmosferyczne co sprawia, że świetnie adaptują się w Polskim klimacie. Do omówionej rasy matecznej zaliczamy takie rasy jak: Wielka Biała Polska (WBP), Polska Biała Zwisłoucha (PBZ), Puławska, Złotnicka Biała i Złotnicka Pstra.
RASY OJCOWSKIE
Kolejne grupa ras, która występuje w trzodzie chlewnej to rasy ojcowskie. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrą jakością mięsa w tuszy, które jest mało otłuszczone i dobrze umięśnione.Szybkie tempo wzrostu jak i niskie zużycie paszy w stosunku do przyrostu jest typowe dla ras ojcowskich. Zwierzęta te świetnie się adoptują i są odporne na panujące warunki atmosferyczne. Dodatkowo knury przeznaczane są do krzyżowań ras. Rasy Ojcowskie to miedzy innymi takie rasy jak: Hampshire, Duroc, Pietrain oraz Belgijska Zwisłoucha.